Domov
  Kategórie
  Košík
  Obľúbené
  Profil

  Škandinávsky štýl bývania

  28. 1. 2024

  Scandi štýl je v posledných rokoch mimoriadne obľúbený nielen na severe. A jeho obľuba neklesá. Práve nadčasovosť mu zaručuje ďalšie roky popularity. A nie je divu. Medzi typické prvky patria čisté a jednoduché línie, prírodné materiály, jemné krémové farby a jednoduchá údržba. Útulnosť doháňa úmerným množstvom dekorácií: plédy, vankúšiky, sviečkami a vázami. Zamilujte sa do neho aj vy.

   

  Škandinávsky štýl vychádza z tradícií a historického kontextu severských krajín. Ideálny škandinávsky interiér je primárne zameraný na funkčnosť, pragmatizmus a čistý, minimálny estetický vzhľad. Farby reflektujú striedmosť odtieňov tunajšieho prostredia, zariadenie a materiály zase odrážajú potrebu nekomplikovanosti, útulnosti a praktickosti. Škandinávsky štýl sa vyznačuje priestranným a presvetleným interiérom, kde prirodzený slnečný svit je základnou zložkou každej domácnosti.

   

  Škandinávsky štýl bývania

  Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. Týmto heslom sa vyznačuje aj škandinávsky nábytok, a možno práve preto je štýl škandinávskeho bývania tak obľúbeným trendom pri zariaďovaní obývačiek, kuchýň a spální. Severský štýl výrazne čerpá inšpiráciu z prírody. Také aké nepríjemné sú severské studené zimy, aké tmavé sú lesy, zamrznuté jazerá a drsné útesy, také pohodlné a útulné sú severské interiéry.

  Obývačka v škandinávskom štýle

  Gosa, tak jednoducho sa do švédštiny prekladá slovo hýčkať, a také jednoduché sú veci, ktorými sa Švédi rozmaznávajú. Ozdobné, gýčové a prepracované doplnky považujú za zbytočnosť. Im totiž na to, aby si zo svojej obývačky vytvorili útulný raj, stačí len pár maličkostí a drobností.
   
  Trik severanov spočíva v tom, dostať z prírody to najlepšie a vylepšiť to svojím škandinávskym rukopisom. Vzdušné a ľahké tvary, inšpirované čistou krajinou, fjordmi a polárnou žiarou, kombinované s drevom, kožou a bavlnou, aby sa zima razom stratila!
   
  Švédi neodolávajú len dlhým zimným mesiacom, ale aj krátkym dňom. A práve preto, že im občas chýba svetlo, svoj interiér si tvoria tak, aby bol jasnejší.  A je to práve otvorená architektúra a priateľské farby, ktoré zvýrazňujú slnečné lúče tak, aby vo vnútri nebola nikdy priveľká tma.